Kada smo prošle godine najavili ciljeve koje želimo da postignemo u 2017. godini, znali smo da nas čeka naporan period. Veliko mi je zadovoljstvo što mogu da kažem da smo zahvaljujući entuzijazmu i trudu svih zaposlenih u Agenciji, a uz podršku kolega iz Vlade Srbije, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i drugih državnih institucija, ostvarili značajne rezultate.
U toku godine proglasili smo lučka područja u Šapcu, Sremskoj Mitrovici, Pančevu i Golupcu, što znači da je do danas definisano ukupno 16 lučkih i pristanišnih područja.
Ostvarili smo suficit prihoda u iznosu od 100 miliona dinara, i taj novac uplaćen je u budžet Republike Srbije. Sistem kontrole naplate lučkih naknada je unapređen i pooštren kako bi svi učesnici vodnog saobraćaja imali jednake uslove za poslovanje. Analitika prometa robe nam je i ove godine išla naruku i ponosno mogu da istaknem da smo druga zemlja u Dunavskom regionu po količini pretovara i pored izuzetno teške godine zbog vremenskih neprilika.
Smederevo i Kladovo se pripremaju da dočekaju putnike u narednoj nautičkoj sezoni, s obzirom da su uspešno okončani javni pozivi za operatera na pristaništima ova dva grada. Smatramo da je promocija putničkog saobraćaja i privlačenje turista na srpske reke od velikog značaja, zbog čega smo zajedno sa UNDP pokrenuli projekat "Lokalni razvoj istočne Srbije" u cilju povezivanja šest lokacija u Podunavlju i kreiranja jedinstvene turističke ponude. U 2018. godini planiramo da nastavimo saradnju sa UNDP i zajedno pokrenemo slične aktivnosti i na severu zemlje, kako bismo nastavili da promovišemo domaći linijski saobraćaj i privučemo još veći broj kruzera.
Pored svega navedenog, 2017. godinu obeležila je i međunarodna saradnja. Svoj rad uspeli smo da prikažemo u nekoliko zemalja EU, kao i u Nigeriji i Južnoj Koreji, a na evropskim projektima Danube Skills i Daphne ocenjeni smo kao pouzdan i vredan partner. Ugostili smo predstavnike važnih međunarodnih organizacija, kao što su UNCTAD, KOTRA i EMSA, i sa njima dogovorili nastavak saradnje.
U narednoj godini planiramo da se i dalje razvijamo, tako da će prioritet Agencije biti investiranje u lučku infrastrukturu. Planiramo izradu tehničke dokumentacije za projektovanje novih luka i putničkih pristaništa, kao i izradu studije za upravljanje otpadom na rekama.
Planirano je i hidrografsko snimanje akvatorija i pristupnih plovnih puteva luka i pristaništa. Na taj način moći ćemo da utvrdimo da li je i gde potrebno ukloniti rečni nanos i to je još jedna mera koju ćemo preduzeti za poboljšanje uslova plovidbe.
Radićemo na proglašenju preostalih lučkih područja, kako bismo do kraja sledeće godine pripremili uslove za raspisivanje prvih poziva za davanje lučkih koncesija.
I dalje ćemo aktivno učestvovati u aktivnostima Pregovaračkih grupa za transport i transevropske mreže, sledeći evropski put Vlade Republike Srbije.
I za kraj da napomenem da je najvažniji cilj Agencije za upravljanje lukama u 2018, kao i prethodnih godina, otvoren dijalog i dobra saradnja sa svim institucijama i relevantnim subjektima u ovoj oblasti, zato što je to najbolji način za postizanje izvanrednih rezultata.
Vuk Perović
v. d. direktora Agencije za upravljanje lukama