• Đerdap
  • Fotografija AUL
  • Luka Beograd
  • Reka
  • Golubac

U Srbiju pristiglo više od 205.000 turista sa kruzera

Srbija je u prošlogodišnjoj nautičkoj sezoni ugostila 205.788 putnika sa rečnih kruzera, što predstavlja dvocifren rast od 12,3 odsto u odnosu na 2023. godinu. Pored toga, Agencija za upravljanje lukama zabeležila je u 2024. godini 1.459 pristajanja kruzera, što je povećanje od 3,5 odsto u odnosu na prošlu sezonu.

Međunarodno putničko pristanište u Beogradu ostvarilo je najviše pristajanja - 552, sa 78.496 iskrcanih putnika. Sledi Novi Sad sa 403 pristajanja i 55.377 putnika, dok su Donji Milanovac i Golubac zabeležili 257, odnosno 178 pristajanja. U Zemunu su evidentirana 42 pristajanja, a u Kladovu devet.

Najveći rast zabeležilo je međunarodno pristanište u Novom Sadu, sa osam odsto više pristajanja i čak 15,9 odsto više putnika u odnosu na 2023. godinu.

Rezultati ostvareni u 2024. godini približili su se rekordnim brojkama iz 2019, kada je Srbiju sa kruzera posetilo 208.000 turista. Ovaj rast je rezultat investicija Vlade Srbije i Agencije u infrastrukturu za kruzing, u koju je do sada uloženo 12 miliona evra. Osim toga, uspehu nautičke sezone doprineo je i projekat „Zaplovi Srbijom”, koji se sprovodi već dve godine.

U prve dve godine projekta ostvareni su značajni rezultati: otvorena su tri nova međunarodna putnička pristaništa (Zemun, Šabac i Sremska Mitrovica), započeta je izgradnja marina u Velikom Gradištu i Golupcu, prošireni su kapaciteti međunarodnog putničkog pristaništa u Donjem Milanovcu, potpisan je ugovor o izgradnji međunarodnog putničkog pristaništa u Banoštoru, a nedavno je Agencija uspešno realizovala investiciju u čišćenje akvatorije buduće marine u Smederevu. Uporedo sa razvojem infrastrukture, intenzivno se promovišu nautički potencijali Srbije na međunarodnim sajmovima turizma i tematskim skupovima.

Očekuje se da će se dobri rezultati nastaviti i u ovogodišnjoj nautičkoj sezoni, sa procenjenim povećanjem broja pristajanja kruzera i putnika od oko pet odsto. Otvaranje novih međunarodnih putničkih pristaništa i rast broja putnika pozitivno utiču i na prihode od kruzinga, pri čemu se procenjuje da će direktni i indirektni prihodi Srbije u ovogodišnjoj nautičkoj sezoni dostići 11 miliona evra.