Vuk Perović, v.d. direktora Agencije za upravljanje lukama, potpisao je Ugovor o izgradnji putničkog pristaništa u Zemunu sa predsednikom Gradske opštine Zemun, Dejanom Matićem i direktorom Javnog vodoprivrednog preduzeća ’’Beogradvode’’ Nenadom Đinđićem. Potpisivanju su prisustvovali državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Miroslav Knežević, pomoćnik ministarke građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Veljko Kovačević i gradski sekretar za privredu Milinko Veličković.
’’Ugovor koji smo danas potpisali predstavlja odraz saradnje resornih državnih institucija. Izgradnja putničkog pristaništa u Zemunu značajna je pre svega zbog razvoja turizma i povećanja prihoda u lokalnoj samoupravi, i istovremeno nas približava evropskim prestonicama’’, rekao je Perović nakon potpisivanja ugovora u opštini Zemun.
Perović je istakao da je Agencija za upravljanje lukama u prethodnom periodu pustila u rad šest međunarodnih putničkih pristaništa, dok se očekuje da Zemun bude sedmo pristanište otvoreno za međunarodni saobraćaj. Dodao je da je u poslednje tri godine zabeležen stalan rast putničkog saobraćaja, i to oko 5% na godišnjem nivou.
Agencija će biti aktivno uključena u realizaciju i izgradnju putničkog pristaništa u Zemunu, rekao je Perović i najavio da će poziv za izbor operatera biti raspisan na međunarodnom nivou.
Miroslav Knežević, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija istakao je da je to ministarstvo od 2015. do 2017. godine uložilo oko 163 miliona dinara za izgradnju sedam međunarodnih putničkih pristaništa. Knežević je naveo da je nautički turizam u Strategiji ravoja turizma Republike Srbije do 2025. godine prepoznat je kao turistički prizvod od posebnog značaja. Beograd, kao najposećenija turistička destinacija u Srbiji zaslužuje još jedno međunarodno putničko pristanište, zaključio je Knežević.
Veljko Kovačević, pomoćnik ministarke građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture rekao je da je važnost međunarodnog putničkog pristaništa u Zemunu višestruka. Kako je naveo, pored razvoja kruzinga, povećaće se nivo pružanja lučkih usluga. Kovačević je objasnio da će novo pristanište znatno uticati na bezbednost plovidbe, budući da u ovom trenutku putničko pristanište u Beogradu može maksimalno da prihvati četiri kruzera istovremeno.
Predsednik opštine Zemun Dejan Matić istakao je da je izgradnja međunarodnog putničkog pristaništa jedan od prioriteta i da će Zemun na taj način biti uvršten na turističku mapu Evrope. ’’Kruzeri koji su do sada samo plovili pored Zemuna sada će moći i da se zadrže kako bi se turisti upoznali sa kulturnom i istorijskom baštinom naše opštine. Projekat je primer jedinstvene politike koju sprovode Vlada Republike Srbije i grad Beograd, ali i podsticaj drugim opštinama da pokrenu razvoj turizma’’, zaključio je Matić.
Gradski sekretar za privredu Milinko Veličković rekao je da će Beograd nakon 27 godina dobiti još jedno međunarodno putničko pristanište. Istakao je da je grad za realizaciju ovog projekta izdvojio 60 miliona dinara i dodao da će izgradnja pristaništa u Zemunu sasvim sigurno udvostručiti broj turista u Beogradu.
Planirana lokacija za izgradnju pristaništa za međunarodne putničke brodove do 120 metara dužine i 15 metara širine je kod Stare kapetanije, na mestu gde se nekada nalazio pristan, a predviđena su dva dolfina. Ukrcavanje i iskrcavanje putnika i opreme odvijaće se preko pontona izgrađenog od čelika dužine 50 metara i širine četiri metra. U planu je i prilazna konstrukcija koja će povezivati obalni deo sa čeličnim pontonom.
Ukupna vrednost ove kapitalne investicije je blizu 150 miliona dinara. Pristanište u Zemunu će biti spremno za prihvat brodova u narednoj nautičkoj sezoni i njegovom izgradnjom na najvažnijem panevropskom plovnom putu Dunava – Koridoru 7, biće udvostručen broj mesta za pristajanje kruzera, čime će Beograd duplirati broj turista.