• Đerdap
  • Fotografija AUL
  • Luka Beograd
  • Reka
  • Golubac

Pet godina od osnivanja Agencije za upravljanje lukama

Agencija za upravljanje lukama obeležila je pet godina postojanja. Reforma lučke oblasti počela je 2010, usvajanjem Zakona o plovidbi i lukama na unutrašnjim vodama, a Vlada Srbije osnovala je Agenciju u martu 2013. godine, sa ciljem da se uspostavi efikasno funkcionisanje vodnog saobraćaja i uredi lučki sektor.

Početak rada obeležili su mnogobrojni izazovi – lučka infrastruktura je bila potpuno zapostavljena, nije postojala jasna evidencija o prometu robe na srpskim rekama, dok se o putničkom saobraćaju malo vodilo računa. Nakon donošenja izmena Zakona o plovidbi i lukama na unutrašnjim vodama počelo je rešavanje pravnog statusa luka, i ova oblast krenula je u pravcu evropskih i svetskih trendova.

Prvih pet godina poslovanja Agencije donele su značajne rezultate. Proglašeno je 17 lučkih i pristanišnih područja, šest putničkih pristaništa, a pristaništa u Smederevu i Kladovu su prošle godine dobila lučke operatere čime će se znatno povećati broj pristajanja kruzera i turista. Za ovu godinu se planira otvaranje putničkog pristaništa u Golupcu čime će se upotpuniti turistička ponuda na Donjem Podunavlju. Srbija će tako postati jedna od nezaobilaznih i najatraktivnijih destinacija na Dunavu, a uporedo sa privlačenjem stranih turista, prioritet Agencije je afirmacija i razvoj domaćeg linijskog saobraćaja koji je prethodnih godina potpuno zapostavljen i neiskorišćen.

Sistem naplate lučkih i pristanišnih naknada koji je uspostavljen 2015. godine, omogućio je po prvi put relevantnu evidenciju o količinama pretovara robe i obimu putničkog saobraćaja. Danas, na osnovu te evidencije, može se govoriti o rekordnih 10,5 miliona tona pretovarene robe, gotovo 1000 pristajanja putničkih brodova i 70% pretovara koji se odvija u proglašenim lučkim područjima.

Na polju međunarodne saradnje Agencija se pokazala kao uspešan partner. Pored učešća na dva važna evropska projekta, ,,Daphne'' i ,,Danube skills'' rad Agencije predstavljen je i u Koreji, Singapuru, Nigeriji, Irskoj, kao i u zemljama Evropske unije. Uspostavljena je saradnja sa institucijama kao što su UNDP, UNCTAD, EMSA, KOTRA.

Odgovornim i transparentnim poslovanjem, dve godine zaredom, ostvaren je suficit prihoda, koji je uplaćen u budžet Republike Srbije. Zahvaljujući radu Agencije, koja od ove godine planira značajna sredstva za investiranje u infrastrukturu i razvoj projekata iz lučke oblasti, posle dužeg vremena će se ulagati u lučki sektor.

Posebna pažnja se posvećuje zaštiti životne sredine, tako da će se nakon izrade Studije o upravljanju otpadom na rekama, stvoriti uslovi za pokretanje značajnih projekata iz ove oblasti.

Tokom pola decenije postojanja, Agencija za upravljanje lukama pozicionirala se kao organizacija koja pruža stručnu pomoć prilikom planiranja, izgradnje i realizacije projekata iz lučke oblasti, otvorena za sugestije i inicijative, i spremna na dijalog sa svim učesnicima u vodnom saobraćaju.

U narednom periodu napori tima Agencije biće usmereni ka unapređenju konkurentnosti srpskih luka u međunarodnim okvirima i stvaranju povoljnog ambijenta za bolje poslovanje.