Agencija za upravljanje lukama održala je treće redovne godišnje konsultacije sa Grupacijom luke i pristaništa i Grupacijom za rečno brodarstvo.
Sastanku su prisustvovali pomoćnik ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, predstavnici Direkcije za vodne puteve, Uprave za utvrđivanje sposobnosti brodova za plovidbu i Privredne komore Srbije.
Vuk Perović, v.d. direktora Agencije, istakao je da su redovne konsultacije od sastanaka prerasle u ozbiljan forum na kojem se čuje i razmatra mišljenje svih učesnika. Dodao je da je su značajni pomace u ovoj oblasti vidljivi, kao i da je zajednički cilj- razvijen, uređen i konkurentan vodni saobraćaj u Srbiji, sve bliže.
Govoreći o rezultatima Agencije u prethodnih godinu dana, Perović je naglasio da je, pored proglašenja lučkih područja, jedan od prioriteta bio razvoj i promocija putničkih pristaništa. Podsetio je da su u 2017. godini putnička pristaništa u Smederevu i Kladovu dobila svoje prve operatere, i da spremno čekaju prve kruzere u idućoj nautičkoj sezoni.
Teretni saobraćaj je uprkos nepovoljnim vremenskim prilikama, zabeležio određen pomak, rekao je Perović. Prema njegovim rečima, ove godine se može očekivati da će pretovar tereta na rekama u Srbiji premašiti 10 miliona tona.
‘’Agencija će u narednom periodu biti okrenuta ka razvojnim projektima. Odlučili smo da kroz naš budžet investiramo sredstva u lučka područja i infrastrukturu. Nastavićemo da podstičemo ojačanje domaćeg linijskog saobraćaja, uporedo sa privlačenjem stranih turista i kruzera.’’ zaključio je Perović.
Pomoćnik ministra Veljko Kovačević ocenio je godinu na izmaku kao uspešnu. Naveo je da je saradnju resornog Ministarstva i Agencije obeležio zajednički, usklađen rad, orjentisan ka stvaranju povoljnih uslova za poslovanje u oblasti vodnog saobraćaja.
Kovačević je najavio realizaciju važnih projekata među kojima su proširenje kapaciteta luke Smederevo, izrada tehničke dokumentacije i početak radova na izgradnji nove luke u Apatinu kao i prostorni plan za novu luku u Beogradu. Izdvojio je i adaptaciju prevodnice na Đerdapu, bagerovanje šest kritičnih sektora na Dunavu i unapređenje obeležavanja plovnih puteva.
’’Usvajanjem izmena Zakona o plovidbi i lukama na unutrašnjim vodama stvoriće se osnov za donošenje novih podzakonskih akata, čime će se urediti oblast unutrašnje plovidbe. Zadovoljan sam što mogu da najavim da će u novom Zakonu o budžetu po prvi put biti opredeljeno oko 100 miliona evra za razvoj vodnog transporta, i tim novcem će se finansirati realizacija najznačajnihij projekata.’’, podvukao je Kovačević i poručio da je saradnja svih učesnika u vodnom saobraćaju preduslov za razvoj.