Agencija za upravljanje lukama održala je redovne godišnje konsultacije sa Grupacijom za luke i pristaništa, Grupacijom za rečno brodarstvo i Grupacijom za brodske agente. Кonsultacijama su pored grupacija Privredne komore Srbije, prisustvovali i predstavnici Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Dunavske komisije, Direkcije za vodne puteve i Uprave za utvrđivanje sposobnosti brodova za plovidbu i drugih relevantnih državnih institucija.
Vuk Perović, v.d. direktora, otvorio je sastanak i istakao da je Agencija u 2018. godini obeležila - petogodišnjicu od osnivanja. Prema njegovim rečima, Agencija je ostvarila značajne rezultate u prethodnom periodu. Proglašeno je 17 lučkih područja, uspostavljena je jasna evidencija prometa robe i putnika na rekama, a u tekućoj godini započete su aktivnosti u oblasti upravljanja otpadom u lukama.
Govoreći o budućim planovima, on je rekao da se očekuje da će se proglašenjem svih lučkih područja završiti prva faza uređenja lučke oblasti. Dodao je da druga faza podrazumeva investiranje u izgradnju lučke infrastrukture, te da je Agencija izdvojila značajna sredstva za finansiranje projektno- tehničke dokumentacije u narednom periodu. ,,Odziv relevantnih subjekata i državnih institucija na današnjim konsultacijama najbolji su pokazatelj da smo ostvarili jedan od najvažnijih ciljeva- otvoren dijalog sa učesnicima u vodnom saobraćaju. Uveren sam da ćemo zajedničkom saradnjom u idućoj godini nastaviti da ostvarujemo dobre rezultate’’, zaključio je Perović.
Veljko Кovačević, v.d. pomoćnika ministarke građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture najavio je da vodni saobraćaj očekuju velika ulaganja. Podsetio je da je krajem novembra potpisan finansijski ugovor između Vlade Srbije i Evropske investicione banke o ulaganjima u rečnu transportnu infrastrukturu, vredan 100 miliona evra. Кovačević je rekao da su najvažniji projekti koji će se finansirati iz aranžmana sa EIB rekonstrukcija brodskih prevodnica ,,Đerdap 1’’ i ,,Đerdap 2’’, proširenje kapaciteta Luke Smederevo, uređenje plovnog puta reke Save i uređenje kritičnih sektora na zajedničkom delu Dunava između Srbije i Hrvatske. ,,Cilj je da vodne puteve u Srbiji integrišemo u evropsku transportnu mrežu. Realizacijom planiranih projekata očekujemo da se učešće vodnih puteva u prevozu robe udvostruči u narednih nekoliko godina’’, kazao je Кovačević.
Predstavnici grupacija istakli su da je 2018. godina bila izuzetno teška za poslovanje, prevashodno zbog niskog vodostaja plovnih puteva koji je pratio sezonu. Osvrnuvši se na veliki broj učesnika na ovogodišnjem sastanku, objasnili su da godišnje konsultacije pružaju mogućnost lučkim operaterima, brodarima i brodskim agentima da iznesu svoje mišljenje i sugestije, u cilju unapređenja poslovanja i vodnog saobraćaja uopšte.
Tokom aktivne diskusije zaključeno je da bi u rad foruma trebalo uključiti i druge državne institucije i inspekcijske službe, kao i da se konsultacije u narednom periodu održavaju na polugodišnjem nivou.