Nacrtom zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara predviđeno je ukupno 57 vrsta naknada, šest manje nego ranije, istaknuto je u Privrednoj komori Srbije na javnoj raspravi o tom propisu.
U Ministarstvu finansija navode da je izrada Nacrta zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara bila neophodna kako bi se razdvojile administrativne takse i naknade. Cilj Ministarstva finansija je donošenje savremenog zakona, usklađenog sa kriterijumima EU, koji se neće duplirati sa postojećim poreskim instrumentima.
Ukupan iznos naknada koji se plaćaju trenutno po pozitivnim propisima u Srbiji, iznosi oko 65 milijardi dinara, odnosno oko 1,5 posto BDP-a. U procesu pripreme ovog zakona je, na nivou vrsta naknada, brisano šest naknada, jer se sažimaju sa nekim drugim ili je procenjeno da nisu neophodne.
Kada je reč o lučkim i pristanišnim naknadama, one će se i dalje naplaćivati i to direktnom primenom zakona od 01. januara 2019, čime prestaje da važi Odluka o visini i načinu plaćanja lučkih i pristanišnih naknada.
Nacrt zakona sačinjen je u okviru rada Radne grupe u čijem sastavu su, pored predstavnika Ministarstva finansija, bili i predstavnici drugih ministarstava, zaduženih za pitanja energetike, rudarstva, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kao i životne sredine, saobraćaja, turizma i telekomunikacija. Svi učesnici Okruglog stola, članovi PKS, pozvani su da svoje predloge za unapređenje Nacrta zakona, dostave Privrednoj komori Srbije, koja će objedinjene komentare uputiti Ministarstvu finansija, u toku trajanja javne rasprave.