Finansijski ugovor između Vlade Srbije i Evropske investicione banke o ulaganju u rečnu transportnu infrastrukturu, vredan 100 miliona evra, potpisan je danas u Vladi Srbije.
Potpredsednica Vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, prof. dr Zorana Mihajlović, koja je prisustvovala potpisivanju, rekla je da će Vlada Srbije uz podršku Evropske investicione banke (EIB) i Evropske unije u narednih pet godina uložiti ukupno više od 200 miliona evra u razvoj rečne transportne infrastrukture. “Srbija nikad nije investirala više u vodni saobraćaj, a reč je i o jednom od najvećih investicionih ulaganja u Dunav u poslednjih 15 godina u Evropi”, rekla je Mihajlovićeva povodom potpisivanja ugovora, koji su potpisali ministar finansija Siniša Mali i direktor za Sloveniju, Hrvatsku i Zapadni Balkan u Evropskoj investicionoj banci, Mateo Rivelini.
Mihajlovićeva je istakla da vodni saobraćaj time postaje deo novog investicionog ciklusa u oblasti infrastrukture, koji obuhvata i izgradnju novih auto-puteva, modernizaciju železnice, kao i izgradnju stanova za snage bezbednosti. “Naš cilj je da vodne puteve u Srbiji u potpunosti integrišemo u evropsku transportnu mrežu, a zahteva unapređenje infrastrukture i obezbeđivanje bezbedne plovidbe u svim uslovima. Realizacijom ovih investicija, očekujem da u narednih nekoliko godina udvostručimo učešće vodnih puteva u prevozu robe”, rekla je Mihajlovićeva, i zahvalila EIB-u što je i do sada bio deo mnogih važnih projekata u Srbiji u oblasti infrastrukture, od Кoridora 10, obilaznice oko Beograda, kao i železničke pruge na Кoridoru 10.
Potpredsednica Vlade je dodala da će se iz finansijskog aranžmana sa EIB-om finansirati rekonstrukcija brodskih prevodnica „Đerdap 1“ i „Đerdap 2“, proširenje kapaciteta Luke Smederevo, uređenje plovnog puta reke Save i uređenje kritičnih sektora na zajedničkom delu Dunava između Srbije i Hrvatske. Projekti sa EIB-om obuhvataju i vađenje potonule nemačke flote iz Drugog svetskog rata iz Dunava, kao i uvođenje sistema hidro-meteo stanica, kao i modernog sistema za upravljanje vodnim saobraćajem u Srbiji. “Ugovor koji je danas potpisan obezbeđuje polovinu od ukupno više od 200 miliona evra investicija u rečnu transportnu infrastrukturu, a ostatak ulaganja obezbediće se iz grantova EU i republičkog budžeta“, navela je ona.
Ministar finansija Siniša Mali rekao je da luke, plovni putevi i inteligentni saobraćajni sistemi, kao i razvoj kopnene infrastrukture, doprinose ekonomskom razvoju zemlje, zbog čega je unapređenje rečne transportne infrastrukture za Republiku Srbiju od izuzetnog značaja. “Reč je o kapitalnom projektu, koji bi trebalo da doprinese razvoju Luke Smederevo, pošto će kapaciteti Terminala za rasute i generalne terete biti prošireni. Između ostalog, predviđeni su radovi i na Đerdapu 1 i 2, a što je posebno značajno predviđa se uređenje kritičnih sektora na Savi i Dunavu. Novi, kraći i bolji putevi, bilo da su vodni ili kopneni, doprineće da roba koja se proizvodi u Srbiji lakše, brže i jeftinije stigne do kupaca u Evropi, što će dodatno uticati na konkurentnost domaće privrede“, rekao je Mali.
Potpredsednik EIB-a Dario Skanapjeko rekao je povodom potpisivanja ovog ugovora da EIB, kao banka Evropske unije, investira u region Zapadnog Balkana već više od 40 godina, donoseći znanje, finansijske instrumente i posvećenost rešavanju dugoročnih potreba u oblasti kritične infrastrukture. “Zajam koji je danas potpisan predstavlja još jedan primer plodne saradnje sa Republikom Srbijom. Verujem da će ovaj projekat doneti ekonomsku korist Srbiji i njenim građanima i postaviti temelj za nove investicije u ovom sektoru”, rekao je Skanapjeko, koji je odgovoran za EIB-ove operacije na Zapadnom Balkanu.
Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici, koji je prisustvovao potpisivanju, rekao je da investicije u infrasrukturu unutrašnjih plovnih puteva predstavljaju prioritet za EU. “Zbog toga kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan (WBIF) Evropska unija obezbeđuje značajna bespovratna sredstava za sufinansiranje prioritetnih investicija, u iznosu od 150 miliona evra godišnje, odnosno više od jedne milijarde evra iz grantova za period 2014-2020. Srbija ima veliku priliku da dobije značajan iznos ovih investicija, ukoliko su projekti spremni za realizaciju. Potrebno je da na tome radimo zajedno, još u fazi pripreme projekata, baš kao što smo radili na projektima unapređenja infrastrukture unutrašnjih plovnih puteva”, rekao je Fabrici.
Tekst i fotografija: Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture