Ministarstvo turizma i omladine, Agencija za upravljanje lukama i Opština Golubac potpisali su danas Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza na realizaciji projekta izgradnje marine u Golupcu. Ovaj Ugovor predstavlja preduslov za početak izgradnje infrastrukture golubačke marine. Potpisivanju je prisustvovao pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Predrag Petrović.
Državni sekretar u Ministarstvu turizma i omladine Uroš Kandić izjavio je da će do kraja sledeće godine u potpunosti biti zaokružena izgradnja nautičke turističke infrastrukture na Donjem Podunavlju.
„Podsetiću da je u toku realizacija projekta izgradnje marine u Velikom Gradištu, a osim što ćemo graditi marinu i u Golupcu, tokom sledeće godine sledi i dupliranje kapaciteta za međunarodno putničko pristanište u Donjem Milanovcu“, rekao je Kandić. Kandić je takođe najavio da je u 2024. godini u planu izgradnja novog putničkog pristaništa u Banoštoru čime će biti prošireni kapaciteti za prijem kruzera i na Gornjem Podunavlju.
„Najavljeni projekti će sigurno doprineti još bržem razvoju nautičkog turizma u Srbiji i povećanju broja kruzera“, rekao je on.
Međutim, on je ukazao na zadovoljavajući tempo oporavka domaćeg nautičkog turizma i u ovoj godini, imajući u vidu da je do 1. novembra na kruzerima bilo oko 170.000 putnika, što je povećanje od 30 odsto u odnosu na isti period protekle godine.
Pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Predrag Petrović naglasio je da je projekat „Zaplovi Srbijom“ osmišljen tako da se stalno nadograđuje i da pokazuje nameru države da ulaže u nautičku infrastrukturu, turizam i privredu. „Želimo da privučemo što više turista da Srbiju obiđu sa reka. Golubac je jedna od lokacija koja će modernom marinom uticati na povećanje kako prihoda, tako i posetilaca u ovom delu naše zemlje. Međuresorna radna grupa za realizaciju projekta „Zaplovi Srbijom“ u kojoj učestvuju najvažnije institucije u Srbiji je pravi primer dobre saradnje države na razvoju infrastrukture i turizma. Do sada smo, u okviru projekta, otvorili međunarodna putnička pristaništa u Sremskoj Mitrovici i Zemunu, a do kraja godine otvorićemo i šabačko pristanište. Pored toga, gradi se i marina u Velikom Gradištu, u koju će u prvoj fazi biti uloženo oko 2.5 miliona evra. Važno je da ulaganja u infrastrukturu idu uporedo sa ulaganjem u hotelski smeštaj, komercijalne sadržaje, nove tematske ture, kako bismo upotpunili ponudu naših obala. Sve ove aktivnosti unaprediće privredu naše zemlje i omogućiće otvaranje novih radnih mesta i zapošljavanje lokalnog stanovništva,“ rekao je Petrović. On je podsetio da je vrednost projekta „Zaplovi Srbijom“ 30 miliona evra, kada je reč o planiranoj infrastrukturi.
Direktor Agencije za upravljanje lukama Vuk Perović rekao je da je Golubac jedna od lokacija obuhvaćenih kapitalnim projektom „Zaplovi Srbijom“, koji je pokrenut u martu ove godine. „Agencija je inicirala projekat uzimajući u obzir velike nautičke potencijale naše zemlje. Tokom projekta radiće se na izgradnji nedostajuće nautičke infrastrukture – marina i međunarodnih putničkih pristaništa, kao i na razvoju linijskog i kanalskog saobraćaja. Na taj način, turistima ćemo predstaviti tvrđave, arheološke lokalitete, spomenike kulture i prirodna bogatstva koja se nalaze na obalama reka u Srbiji. Posebno sam ponosan na to što u realizaciji projekta učestvuju kabinet predsednika Republike Srbije i kabinet predsednice Vlade, kao i resorno Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i druga ministarstva, lokalne samouprave i javna preduzeća. U okviru projekta planirana je izgradnja pet marina na Dunavu, a među njima je marina u Golupcu. To je druga marina koja počinje sa izgradnjom, budući da je već otpočela realizacija projekta marine u Velikom Gradištu. Imajući u vidu da je Golubac veoma posećena destinacija kod ljubitelja kruzinga, uveren sam da će golubačka marina upotpuniti ponudu istočne Srbije i dodatno je približiti domaćim i stranim turistima,“ istakao je Perović. On je dodao da se očekuje da će projekat doprineti povećanju prihoda od nautike, većem broju posetilaca, podizanju svesti javnosti o brojnim prednostima putničkog vodnog saobraćaja kao i jačanju pozicije Srbije na nautičkim mapama Evrope i sveta.
Predsednik Privremenog organa opštine Golubac Nebojša Mijović istakao je da ova opština, kao prepoznatljivo mesto na turističkoj mapi Srbije i Evrope gradi turističku infrastrukturu za još bolje pozicioniranje na turističkom tržišu. „Pored sada već „ozbiljnih“ turističkih proizvoda, kao što su Golubačka tvrđava i Manastir Tumani, opština Golubac je realizovala i niz projeta, od kojih su najznačajniji za turizam izgradnja šetnobiciklističke staze (deo međunarodne biciklističke rute Euro velo 6), prekogranični prelaz Usije kao i niz drugih. Izgradnja marine i upravne zgrade je projekat koji je nemerljivo značajan za nas, jer će povećati atraktivnost turističke ponude, kao i prihode od turizma, stvarajući uslove za razvoj nautičke infrastrukture Golupca, uz nastavak odvijanja aktivnosti jedriličarskog centra Srbije i lokalnog kluba, uz mogućnost razvoja dodatnih pratećih aktivnosti. Ekonomski rezultati realizacije ovog projekta biće povećanje vrednosti zemljišta na lokacijama oko marine i u samom Golupcu, povećanje vrednosti građevinskih objekata na ovim područjima, povećanje zaposlenosti lokalnog stanovništava, povećanje prihoda od komunalnih taksi, razvoj preduzetništva kroz otvaranje novih radnji. Značaj je veliki i za mlade, jer će se povećati svest o značaju sporta sporta, kao i mogućnosti rekreacije turista,“ zaključio je Mijović.
Buduća marina nalaziće se na Dunavu u neposrednoj blizini centra Golupca i moći će da primi oko 100 plovila. Očekuje se da će se u sklopu marine, pored prostora za prihvat i smeštaj plovila, razviti i komercijalni i drugi sadržaji.