В.д. директора Агенције за управљање лукама Вук Перовић учествовао је на конференцији "Danube cruise travel trade masterclass 2016." одржаној у хотелу Метропол.
Тема првог мастеркласа DCC били су трендови у туризму на глобалном нивоу и туризам у дунавској регији
Перовић је у свом обраћању представио рад Агенције и планове за развој путничких пристаништа у Србији. Према његовим речима, предвиђено је да се до краја 2017. године прогласи нових 16 путничких пристаништа, од којих су 10 на Дунаву, 2 на Сави и 4 на Тиси.
Објаснио је да најпре иницијатор или сама Агенција предлажу најбољу локацију за изградњу путничког пристаништа, потом се објављује јавни позив након којег следи потписивање уговора на 10 година и упис оператера у регистар.
Подсетио је да је током првих 9 месеци ове године у Србији било 920 пристајања бродова и око 80 000 путника, и истакао да је више од половине пристајања путничких бродова забележено у Београду. "Ако упоредимо бројке у Србији са онима у Аустрији, видели би да је у Бечу у истом периоду пристало око 4000 бродова са више од пола милиона путника. Не смемо заборавити да Беч и Београд имају готово исти број становника, и самим тим када би успели да привучемо барем 10 одсто путника из Беча, удвостручили би број туриста у Београду", нагласио је Перовић.
Србија је у 2015. години инвестирала око милион евра у 6 локалних самоуправа, у циљу развоја путничких пристаништа. Средства су обезбеђена за изградњу понтона, инфраструктуре и додатне опреме за пристаништа. Перовић је рекао да је Агенција укључена у ове пројекте проглашавањем лучких подручја и покретањем јавних позива и додао да су очекивани резултати ових улагања за период до 2025. повећање броја туриста са 80 000 на 130 000 годишње и готово дупло већи број пристајања путничких бродова. Будући да путнички водни саобраћај има стални тренд раста, реално је очекивати овакве пројекције раста, казао је он.
Путовање крузерима нуди могућности обиласка неколико дестинација у исто време, а развој путничких пристаништа значајно је за развој економије и туризма у локалним самоуправама. Путничка пристаништа су за локал исто што и аеродроми за главни град а самим тим отварају врата Србији ка западној Европи, закључио је Перовић.