Пословни форум Србија-Белгија одржан је 16. септембра у организацији Привредне коморе Србије, Фламанске мреже пловних путева и Почасног конзулата Републике Србије у Белгији.
Форум је окупио представнике 27 компанија из Белгије, чија претежна делатност обухвата речно бродарство, транспорт и логистику на рекама.
Агенција за управљање лукама презентовала је на скупу најважније активности и развојне пројекте. Ксенија Хајдуковић, виши стручни сарадник, навела је да Србија има значајне потенцијале за развој лучке делатности, будући да кроз нашу земљу протичу две међународне реке – Дунав и Сава. „Дунав, као једини водни аутопут у Европи, повезује Србију са Западном и Југоисточном Европом, а потом и Азијом и Африком, кроз наше луке,“ казала је она.
Хајдуковић се посебно осврнула на улагања Агенције у претходном периоду и истакла да је на рекама у Србији тренутно у току неколико пројеката у теретном и путничком саобраћају, међу којима су и багеровање будуће марине у Смедереву, изградња нових међународних путничких пристаништа на Дунаву и изградња марина у Великом Градишту и Голупцу.
Говорећи о пројекту „Заплови Србијом“ подвукла је да су активности усмерене ка томе да наша земља добије недостајућу наутичку инфраструктуру али и да се подигне свест јавности о предностима наутичког сектора за развој привреде и туризма. „Очекујемо да пројекат допринесе повећању прихода од наутичког туризма, већем броју туриста на рекама као и јачању позиције Србије на наутичким мапама Европе и света“, закључила је.
Помоћник министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Александар Бањац истакао је да су луке на Дунаву и Сави од изузетног значаја за привреду Србије и да је потребно интензивирати улагања у њих. „Очекује нас рад на проширењу капацитета лука у Богојеву, Прахову и Сремској Митровици. Осим тога, приоритет министарства је и одржавање пловних путева, а посебан допринос безбедној пловидби даће и извлачење потопљене немачке флоте код Прахова“, казао је он.
Саветник председника Привредне коморе Србије Игор Кроња навео је да је укупна робна размена између Србије и Белгије стално расла и кретала се између 635,3 милиона евра у 2019. години до 975,5 милиона евра у 2023. години. „Укупна улагања Белгије у Србију су износила 127,3 милиона евра, а надамо се интензивирању ове сарадње управо кроз овакве посете“, рекао је Кроња.
Представници белгијских компанија налгасили су да је њихов циљ стимулисање речног бродарства и озелењавање овог сектора, а сарадња са Србијом и размена искустава може помоћи у остварењу овог циља.